Perşembe , 9 Şubat 2023

Finans Sektörü Dijitalleşirken

kredi-deniziGittikçe dijitalleşen dünyada eski iş modelleri yerlerini dijital mecralara bırakıyorlar. Özellikle finans sektöründe bunun önemli örnekler mevcut. Bir yandan klasik bankalar iş alanlarının kaydırarak dijital mecradaki fonksiyonlarını artırırken bir yandan da direkt olarak dijital dünyada doğmuş crowdfunding, peer-to-peer lending gibi iş modelleriyle yeni girişimler ortaya çıkıyor.

Geleneksel yöntemlerle iş yapan bankaların ve diğer finansal kuruluşlar için dijital mecralara kayış büyük önem arz ediyor. Zira bu kurumların gelecekte var olup olmayacakları bu dönüşümü ne kadar başarılı bir şekilde gerçekleştireceklerine bağlı. Bugün hem ülkemizde hem de yurtdışında bu yönde pek çok adımın atıldığını görüyoruz. Özellikle bankalar mobil ve desktop uygulamalarıyla adeta dijital çağa doğmuş olan yeni nesle yönelik ürünlerini ardı ardına piyasaya sürmekte. Bunun dışında bu mecraların kullanımını özendirmek için bankacılık işlemlerini yaparken gelenekçi tutum sergileyen orta yaş ve üstü grup için de komisyon ücretleri aracılığıyla uygulanan motivasyonlar mevcut.

Bu yazıda da sizlere finansal teknolojiler alanında yeni girişimlerden birini tanıtacağız: Kredi Denizi. Bireysel ve küçük işletmelere yönelik Türkiye’deki bankaların sunmakta olduğu finansal ürünleri anlık olarak bir havuzda toplamayı başaran bu girişimde, en uygun krediler finansman ihtiyacı olan taleplerine göre listeleniyor. Diğer bir deyişle, Kredi Denizi bütün bankaların uygulamakta olduğu kredi faizlerini karşılaştırarak en uzun vadeli ve en düşük maliyetli borçlanma olanaklarını listelememizi sağlıyor. Bununla birlikte hızlı kredi ya da SMS ile kredi çekmek gibi konularda verilen bilgilerle de kullanıcılar kendileri için en uygun krediye aynı zamanda en hızlı şekilde ulaşabilmenin de yöntemlerini buluyorlar.

En uygun krediye en hızlı şekilde ulaşmanın dışında kullanıcılar aynı zamanda kredi kullanımı ile bilgilere de sahip oluyorlar. Örneğin, kredi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken noktalardan bireysel kredi notunun önemine ve erken kapatılan kredinin faiz ödemesine kadar bankacılık işlemi yapacak her kişinin bilmesi gereken önemli konularda açıklamalar mevcut. Bu noktada sağlanan zengin içerik Kredi Denizi’ni benzerlerinden ayrıştırıyor.

Kısa zamanda daha da tanınacağını düşündüğümüz Kredi Denizi, bankalara yapılacak kredi başvuruları öncesi kullanıcılarına önemli bir danışmanlık hizmeti sunuyor.

Şuna da Göz Atın

Denetimin İnternetteki Adresi: EY

Ernst & Young, Londra merkezli, geçmişi bir asrı aşan global bir profeyonel hizmetler şirketidir ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.