Perşembe , 9 Şubat 2023

Seçim Yılında Fed Faiz Artırır mı?

Yıllardır ekonomik gündeminin tepesinde merkez bankasının yaptıkları ve yapacaklarıyla kalmayı başaran ABD, bu yıl bir madde ile daha birlikte daha da yoğun konuşulmakta: Seçimler. ABD seçmeni 8 Kasım günü Clinton ile Trump’tan birini başkan olarak seçecek. Piyasalarda konuşulan bir konu da seçim döneminde faiz artışının yapılıp yapılmayacağı ki bu soru sorulunca zihinlerde ilk olarak seçim öncesinde böyle bir şey yapılmayacağı şeklinde bir cevap beliriyor.

Öyle mi? 1980’den bu yana bakarsak faiz artış kararlarının yüzde 60’ı seçim yıllarında verilmiş ki seçimlerin dört yılda bir tekrarlandığını düşünürsek normal dağılım olsaydı bu oranın %25 olacağını kabul etmemiz gerekirdi. Esasında Fed, seçim yıllarında faiz artırmaktan pek memnun gibi. Fed’in bu yıl için yapacağı üç toplantı kaldı: Eylül, Kasım ve Aralık. Pek çok kişi Fed’in seçimler bu kadar yakınken faiz artışı fikrini desteklemeyeceğini öne sürüyor. İki cümle önce orta koyduğumuz gerçek, bu fikrin tutarlı olmadığını ispat ediyor. Fed, tamamen verilere bağlı olarak karar verecek, seçime değil.

ABD Seçim Yılları ve Fed Faiz Artışı

Seçmenler tabii ki ekonomiyi önemser. Bilimsel araştırmaların sonuçları da bunu destekliyor ve tabii ki seçmenlerin bu konuda “miyopik” olduklarının da altını çiziyor. Toplumlarda ekonomist sınıf bile tahminlerinde gerçekleşmelerden sağabiliyorken sıradan insanların müthiş ekonomik öngörülerde bulunmalarını elbette bekleyemeyiz. İnsanların tercihleri eğer ekonomi ve piyasalar kısa vadede iyi gidiyorsa, görevdeki yöneticileri seçmek şeklinde oluyor.

Wells Fargo analistlerinin hazırladığı ve seçim yıllarında Fed aksiyonlarını özetleyen infografik aşağıda.

ABD Seçim Yılları ve Fed Faiz Kararları

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.