Pazar , 29 Ocak 2023

Kamu Harcamaları Ekonomileri Kurtarır Mı?

İktisadi düşünce tarihi, dünya ekonomisini ve hatta pek çok siyasi olayı etkilemiştir. Kamu gücünü ekonomi için büyük itici güç olan Keynesçi görüş, nasıl önemli değişikliklere yol açtıysa, Friedman’ın piyasa temelli bakış açısı ekonomileri etkilemiş ve gerekli siyasi dönüşümlerin de sağlanmasıyla birlikte dünya ekonomisini daha entegre hala getirerek küresel huzur ve refahın artışına tartışılmaz şekilde sağlamıştır.

Bugün özellikle kamu harcamaları ve borçluluk oranı ekonomileri içinde önemli yere sahip kıta Avrupası ve Japonya haricinde, gelişmiş ülkelerin krizden büyük ölçüde çıkmış olmasına rağmen kamu harcamalarının hala ilaç olarak görenler var. Mesela bunlardan biri ilk çıktığı zamanlarda internetin en fazla faks kadar etkili olabileceğini söyleyen Krugman, ki Keynesçi iktisatçıların en önemlilerinden biridir kendisi.

Şimdi şu tartışmanın pek de alevlenecek bir boyutu olmadığını ABD ekonomisine ait verilerden derlenmiş bir grafikle gösterelim.

Kamu Harcamaları ve Büyüme Trendleri (2)

ABD ekonomisinde kamu harcamasının çözüm olduğu dönemler uzun süreli yavaşlama dönemleri. Diğer tarafta bunun problem olarak gören görüşün hakimiyetin büyümede trendi nasıl etkilediğini görüyoruz. Elbette burada birtakım tarihsel süreçlerin de etkili olduğu kabul edilebilir ve rakamlar bunun ana resmen etki etmesini engelleyecek kadar açık. Farklı ekonomilerde başka durumlar geçerli olabilir mi? Elbette olabilir, ki zaten o ekonomilerin Sanayi Devrimini’nden sonra kaderlerinin dikiş tutturamamak olduğunu ve olacağını iddia edebiliriz.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.