Pazar , 5 Nisan 2020

Katılım Bankacılığının Devi; Kuveyt Türk

Katılım bankacılığı, faizsiz çalışma prensibine sahip, yalnızca kâr ve zarara ortak olma esasına dayalı olarak fon, ortaklık, ticaret ve finansal kiralama yöntemleriyle müşterilerine fon kullandıran bankacılık modelidir. Ve ismindeki ‘katılım’ sözcüğü kâr ve zarar ortaklığını ifade etmektedir. Katılım bankası ünvanlına sahip bankalar tasarruf sahibi müşterileri ile topladıkları fonları faizsiz olarak kullandırma imkânı sunup, ticaret, sanayi ve bireysel harcamalarda kullanılması için paylaşırlar.

Türkiye’ de son açılan katılım bankaları ile toplam beş tane katılım bankası bulunmaktadır.

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Türkiye finans Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası

TL, USD ve EUR bazında vadeli mevduat hesaplarında toplanan fonlar, kurumsal ve bireysel finansman desteği, kâr veya zarar ortaklığı olarak yöntemleriyle değerlendirilir.

Faizsiz Bankacılık Nedir?

  • Katılım bankaları fon toplarken sabit getiri sözü vermez.
  • Finansman desteği sırasında nakit teslimi yerine, satın alınmak istenilen malı kendisi satın alıp finansman desteği almak isteyen birey ya da kuruma vadeli olarak kullanım imkânı sağlar.

Özel ve yabancı sermayeli mevduat bankalarına gitmek istemeyen tasarruf sahipleri, mevduatlarını veya yatırımlarını ekonomiye kazandırmak adına fonlarını saklamak ve değerlendirmek için Kuveyt Türk Katılım Bankası’nı tercih ediyor. Bu konuda oldukça hassas çalışan banka tasarruf sahiplerinin ihtiyaçlarına en hassas şekilde cevap vermeyi kendisine prensip haline getirmekle beraber, aynı zamanda uzman kadrosuyla en yüksek kâr marjına ulaşmak için de çalışmalar yapmaktadır.

Bu şartlar altında Kuveyt Türk katılım bankası son derece başarılı çalışmalara ve hizmetlere imza atarak katılım bankacılığı alanında öncü olmuştur. Faiz hassasiyeti bulunan tasarruf sahiplerine, cazip imkanlar sunan Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye’de ve dünyada faiz gelirinden uzak durmak isteyen tasarruf sahiplerinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Ticari hayatta kâr elde etmek kadar zarar etme konusu da normaldir. Fakat unutmamak gerekir ki katılım bankaları ticari anlamda çalışmak istedikleri firmaları kendileri seçebilmekle beraber risk olarak gördükleri firmalarla çalışmama hakkına da sahipler. Bu anlamda öngörülemeyen herhangi bir zarar durumunda kâr eden diğer firmaların fonları tasarruf sahiplerine dağıtılır. Bu konuda çok hassas olan Kuveyt Türk Katılım Bankası doğru firma seçimleri ile tasarruf sahiplerine en çok fon sağlayan katılım bankasıdır. Kuveyt Türk Katılım Bankası ile ilgili detaylar için Kuveytturk.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Şuna da Göz Atın

Yapı Fuarı İstanbul

1978’den bu yana düzenlenen Yapı Fuarı- Turkeybuild İstanbul, yapı sektörünün bütün bileşenlerini bir araya getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.