Pazar , 5 Nisan 2020

İK Danışmanlığı Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsan kaynakları danışmanlığı, günümüzde kurumsallaşmış ya da kurumsallaşma yolunda ilerleyen şirketler açısından çok önemli fonksiyonları yerine getiren bir iş koludur. Bu iş kolunda faaliyet gösteren şirketler, alanlarında uzmanlaşmış olmanın avantajlarını ve kurumsal tecrübelerini hizmet sundukları diğer şirketlerle paylaşırlar.

Şirketler pek çok sebepten dolayı insan kaynakları danışmanlığı hizmeti almaya karar verebilirler. Bu hizmet sayesinde şirketler, organizasyon yapılarında oluşacak muhtemel açık pozisyonlar için en uygun adaya ulaşabilirler. Örnek vermek gerekirse, bugün şirketler yayınlandıkları pozisyonlar için çok sayıda başvuru alabilmektedir. Bu şirketlerin insan kaynakları departmanları için çok ağır bir iş yükü oluşturabilmektedir. Bununla beraber, İK danışmanlığı şirketleri online değerlendirme vb. süreçlerle bu iş yükünü üstlenip daha verimli işler hale getirebilmektedir. Bu şirketler, yine firma analizi, pozisyon analizi gibi süreçlerle olası iş pozisyonları için adayların üretilmesi, değerlendirilmesi ve uygun adayların firmaya raporlanması konusunda çözümler üretmektedir. Bir İK danışmanlığı şirketiyle çalışmanın ne işe yarayacağı sorusunun cevabı da esas olarak bu aşamalarda yaşanacak maliyet avantajlarında yatmakta.

Ülkemizde son yıllarda bu alanda global marka olmuş şirketlerin faaliyet göstermeye başladığını görüyoruz. İK danışmanlık firması olan Randstad Türkiye de 2006 yılından beri bu hizmeti vermekte. Randstad’ı takiben pek çok yabancı kuruluşun daha Türkiye pazarına girdiğini gözlemledik bugüne kadar. Türkiye ekonomisi büyümeye devam ettiği sürece faaliyetlerini daha da genişletecek olan şirketlerin, her zaman bu alanda bir dış kaynak kullanımına ihtiyaç duyacağının aşikar olduğu göz önünde bulundurulduğunda, İK danışmanlığı şirketlerinin adını daha çok duyacağımızı söylemek kelime israfı olacaktır.

Şuna da Göz Atın

Bilgi Ekonomisinde Yeni Arayışlar

Günümüzün modern ekonomisinin en değerli elementlerinden biri enformasyon. Hatta öyle ki kazananları ve kaybedenleri enformasyona …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.