Pazartesi , 6 Şubat 2023

Piyasalarda Son Durum

Küresel piyasalarda son derece önemli gelişmeler olmakla birlikte artık resmin daha net okunmaya başladığı ve belirsizlik nispeten azaldığı bir döneme gidiyoruz. ABD’de mart ayı için faiz artışı olacağı kesin, cevabını arayan sonra bu yıl içerisinde kaç faiz artışı yapılacağı. Diğer tarafta Avrupa’da enflasyonun ilerleme sinyalleri verdiği ve deyim yerindeyse Kıtanın üzerindeki ölü toprağını attığını görüyoruz.

Gelişmiş ekonomilerde olumlu seyir devam ederken, onları takip eden gelişmekte olan ülkelerde sorunlar gün geçtikçe daha da gün yüzüne çıkıyor. Çin ekonomisi borçluluk sorunuyla mücadele ederken, Rusya ve Brezilya uzun süredir resesyonda. Hindistan daha geniş yapısal sorunlarla mücadele ediyor. Bununla birlikte uzun süredir kötü ekonomik performans gösteren Arjantin, Kolombiya gibi Latin Amerika ülkeleri ise büyüme anlamında olumlu bir resim sunuyor. Bununla birlikte çeşitli Afrika ülkeleri ve Vietnam gibi ‘frontier’ kategorisinde izleyeceğimiz ülkeler başarılı bir performans gösterecek gibi.

Piyasalara geri dönersek gelişmiş ülke ekonomi performanslarından yola çıkıp biraz güçlü Euro -seçim sonuçlarını da görmek lazım şerhini düşelim- ama çok daha güçlü Dolar beklemek doğru olacaktır. Bu noktada altın, gümüş vb. emtialarda da gerileme beklemek mümkün.

Borsalar tarafında ise yine gelişmiş ülke endekslerinde rekorlar görmemiz olası iken gelişmekte olan ülkelerden daha kısa ufuklarda daha seçici olmanın mantıklı bir yatırım kararı olacağı kanaatindeyim.

Piyasalardaki gelişmeleri daha iyi bir şekilde takip etmek ise Capital piyasa haberleri ile mümkün. Zengin içeriğiyle önemli bir kaynak sunan bu siteyi görmeden yatırım kararı almamanızı öneririm.

Şuna da Göz Atın

Japonlar Bizi mi Uyutuyor?

Pek haz etmesem de ara sıra internet haberlerine göz atarım. Yarı baygın ve uykuya amade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.