Pazar , 5 Nisan 2020

Zorunlu Deprem Sigortası: Neden Önemli?

Nüfusunun yüzde 90’ından fazlasının deprem bölgesinde yaşadığı Türkiye’de geliştirilmiş bir sigorta sistemi olan zorunlu deprem sigortası, depremin ve deprem kaynaklı yer kayması, yangın, infilak ve tsunaminin neden olabileceği hasarlara karşı konutları güvence altına alır ve konutu depremde hasar gören ev sahiplerinin ister oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun, zararını en hızlı şekilde tazmin ederek yaşamın normale dönmesine aracılık eder. Bu sigorta, teminatı Hazine Müsteşarlığı’na bağlı olarak 2000 yılında kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan ancak poliçe üretimi yetkili sigorta şirketleri ve acentelerince yapılan zorunlu bir sigorta olup, depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlamaktadır. Yıllık olarak yapılır ve her yılın sonunda yenilenir.

Ülkemizde yaşanan depremler ve geride bıraktıkları acı hatıralar zorunlu deprem sigortasının önemini ortaya koymaktadır. Buna rağmen bu alanda istenilen gelişme kaydedilmemiştir, zira ülkemizdeki konutları yaklaşık yarısı sigortasızdır.

Sigorta yaptırarak evinizde oluşabilecek maddi hasarlara karşı kendinizi güvence altına almış oluyorsunuz. Evinizin herhangi bir yerinde oluşan çatlaklar, yıkılmalar ve oluşan maddi hasarlar DASK tarafından karşılanır. Zorunlu deprem sigortası yaptırmadığınızda nelerden yararlanamazsınız? Evinizin alım ve satım işlemlerini yapamazsınız. Bu işlemleri yapmanız için öncesinde mutlaka DASK yaptırmalısınız. Evinize elektrik veya su aboneliği almak istediğiniz zaman, sizden istenilen belgeler arasında DASK da olacaktır. Depremde oluşabilecek hasarlar DASK olmadan kesinlikle karşılanmaz. Tapu tescil işlemi yaptıracaksanız yine DASK olmadan yaptıramazsınız. Zorunlu deprem sigortası yaptırılması için ev sahibinin iletişim ve kimlik bilgilerinin olması, inşaat biçiminin toplam kat sayısının tapu bilgilerinin ve hasar durumunun sigorta şirketine bildirilmesi gerekiyor. DASK zorunlu olduğu için değil, ileriye dönük oluşabilecek depremlerde kendinizi güvence altına almanız için ve faydalarından yararlanmak için yapılmalıdır.

Şuna da Göz Atın

Yeni Nesil Ödeme Sistemleri

Dijitalleşen dünyada internet artık bütün şirketler için önemli bir satış ve pazarlama kanalı. Bugün özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.