Pazar , 5 Nisan 2020

Kredi Kartında Yeni Dönem

2000’li yılları başından itibaren ciddi bir evrim geçiren Türk finans sektörü tüketicilere yönelik ürün gruplarında da zenginleşmeye gitti. Bu dönemin ilk yıllarında Türkiye ekonomisinde yakalanan hızlı büyüme ivmesi ve gelir artışından da faydalanan sektör, son derece agresif bir çizgide ilerleyerek bu alanda bir ilerleme kaydetti. Bu da beraberinde tüketici borçluluğunun artması gibi bir sorun getirse de tasarruf açığı bulunan Türkiye hane halkının daha yüksek standartlarda yaşayabilmesi için başka bir yol gözükmemekteydi.

Yukarıda bahsettiğimiz makroekonomik (aslında temelli biraz da demografiye dayanan) sorun bugüne kadar farklı şekillerde çözülmeye çalışıldı. Bunlara en büyük örnek 2012 yılında alınan ‘makro ihtiyati’ tedbirlerle finansman tarafında tüketici talebinin kısılmaya çalışılmasıydı. Kredi kartlarına yapılan taksit sayılarının azalması, ihtiyaç kredilerinde maksimum vade sınırının aşağı çekilmesi bu önlemlere verilecek örnekler arasında.

Bununla birlikte artık finansal kuruluşlar da yeni ürünlerle bu politikalar nezdinde hareket etmeye başladılar. Özellikle son dönemlerde tüketicilerin, giderlerini makul seviyelerde tutabilmesini sağlayan taksit yapılmayan kredi kartları gibi ürünler ortaya çıktı. Bu ürünlerin esas amacı borçluluk seviyesini sürdürülebilir seviyelerde tutarak klasik deyimle kullanıcının ‘ayağını yorganına göre uzatmasını’ sağlamak.

Son dönemde bu alanda en yenilikçi ürünlerden biri olarak Sağlam Kart dikkat çekmekte. Tüketicilerin ana ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde sadece sağlık ve eğitim harcamalarına taksit imkânı sunan bu kart, aynı zamanda kart aidatı gibi herhangi bir kullanım ücreti de içermiyor. Bununla birlikte yapılacak harcamalarda sağladığı yan haklar bir yana arkasında faiz bankacılık devi Kuveyt Türk’ü bulunduran bu kart, bu konuda hassasiyeti olan kullanıcıların da içinin rahat olmasını sağlıyor. Ayrıca, bu ürünün, kredi kartı başvurusu ile ilgili olarak da son derece kullanışlı bir web sitesi olduğunu sözlerimize ekleyelim.

Şuna da Göz Atın

Yapı Fuarı İstanbul

1978’den bu yana düzenlenen Yapı Fuarı- Turkeybuild İstanbul, yapı sektörünün bütün bileşenlerini bir araya getiren …

Bir Yorum

  1. Gayet tırt bir kart. Reklam mı almaya başladınız siteye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.