Pazar , 5 Nisan 2020

Sancaktepe Konut Projeleri

İstanbul’un tam yedi komşusu bulunan tek ilçesi Sancaktepe. Etrafında Çekmeköy, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye ve Ataşehir ilçelerinin bulunduğu Sancaktepe, yatırımcının yeni gözdesi oldu ve doğal olarak birçok şirket burada proje geliştirmeye başladı. Bu projeler beraberinde okul, hastane ve AVM gibi sosyal donatıları da sürükledi. İlçe, temiz havası, ulaşım olanakları ve zemini ile Anadolu Yakası’nın Göktürk’ü olarak adlandırılıyor.

Sancaktepe, Bizans’tan bugüne kadar gelen İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri. Üstelik İstanbul’un gelişime en açık bölgelerinden biri konumunda da bulunuyor. Çünkü konut yoğunluğu diğer bölgelere göre daha az. Üstüne bir de Aydos Ormanı gibi İstanbul’un nadir ormanlarından birine sahip olması burasını İstanbul’un gözde lokasyonlarından biri haline getirdi. Bölgenin daha pek çok avantajını göz önünde bulunduran birçok şirket, burada proje geliştirmek için sıraya girdi.

Sancaktepe konut projeleri hakkında linkten bilgi almak mümkün. Türkiye ekonomisinin kalbi olan İstanbul’un en hızlı gelişen bölgelerinden birinde konut sektöründe neler olduğunu yakından takip etmenin öneminden bahsetmek kelime israfı olacaktır.

Rakamlardan bahsedecek olursak REIDIN verilerine göre İstanbul Sancaktepe ilçesinde satılık konut fiyatları 2016 yılında %26,67 artış gösterdi. Bölgede, satılık dairelerin son bir yıllık ortalama metrekare fiyatları 1.995 TL oldu. 2015 yılında Sancaktepe ilçesinde satın alınan 100 metrekarelik satılık daire ortalama fiyatı 154 bin 496 TL iken, bu yıl için Sancaktepe satılık daire ortalama fiyatı 199 bin 498 TL oldu. Sancaktepe kiralık daire fiyatlarına bakıldığında ise geçen yıla göre bu yıl bölge genelinde konut kira fiyatları % 19,70 artış gösterdi. 2015 yılında Sancaktepe ilçesinde kiralanan 100 metrekarelik bir dairenin ortalama kirası 792 TL iken, bu yıl için Sancaktepe kiralık ev ortalama fiyatı 948 TL oldu. Ulaşım bağlantılarının gelişmesi ve erişilebilirliğin artmasıyla bölgede önümüzdeki yıllarda da benzer değer artışlarının yaşanacağı söylenebilir. 2018 yılı ve sonrasında özellikle yeni konut ihtiyacı devam edecek. Bu nedenle erişilebilir fiyatta konut geliştirilebilen bölgelerde üreticiler satışlarında zorlanmayacak.

Şuna da Göz Atın

Türkiye’nin ve Japonya’nın Tüketim Alışkanlıklarının Karşılaştırılması ve Etkileri / Yazar: Öğr. Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Japon ekonomisi 2. Dünya savaşından çıkmış olmasında rağmen Dünya’nın önde gelen ekonomilerinden birisidir. Kişi başına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.