Perşembe , 9 Şubat 2023

Japonlar Bizi mi Uyutuyor?


Pek haz etmesem de ara sıra internet haberlerine göz atarım. Yarı baygın ve uykuya amade gözlerle yine böyle bir eylem içerisindeyken Hürriyet haber sitesinde bir haber başlığı bir anda ilgimi çekti ve hemen haberin detayına dikkat verdim. Haberin başlığında “Uyuyan çalışana prim müjdesi” yazıyordu. Acaba sayfalarda gezinirken ansızın uykunun tatlı kapılarından geçip rüyalar aleminde sörf yapmaya mı başlamıştım? Hayır zannetmem. Eğer öyle olduysa bu yazı da gerçek değil ve korkarım ki bu yazıyı okuyabiliyorsanız siz de şu an rüyadasınız demek olur bu. Kuvvetle ihtimal hepimiz şu an uyanığız. Ama uyanık olmayan çalışanlar Japon ekonomisinde yıllık 138 milyar dolarlık bir kayıba neden oluyormuş, tabi ki bahsettiğim habere göre. Uykusuzluğun iş verimsizliğine neden olması bir yana aynı zamanda işçi sağlığının da bozulmasına yol açtığına dair kötü örnekleri internet aleminden kolayca derleyebilirsiniz. Eh biz de bir müddet özel sektörün tozlu atölyelerinde ter dökmüş biri olarak bu hususta birkaç kelam etmek isteriz. 

Haberde, Japonların, çalışanların uykusuzluk  problemlerine çözüm bulmak amacıyla çeşitli projeler hayata geçirdiği belirtilmiş. Örneğin, uyku odaları, uyku kontrol cihazları kullanılarak belirlenen uyku primleri vb… Japon ekonomisi gibi hem üretim sistemleriyle hem ürettiği ürünlerle dünyada marka olmayı başarabilmiş bir sistem bir konuda harekete geçmişse bence o konuya dikkat etmek gerekir. Evet, uykusuzluk iş hayatında büyük bir risktir. Bu risk işletmeleri sadece iş verimliği açısından değil bir çok açıdan tehdit eden bir meseledir. İş kaybı telafi edilebilir çoğu zaman, elbette maliyeti olacaktır. Ama iş kazaları, ya da dikkatsizlik neticesinde ortaya çıkabilecek ve işletmeyi hem imaj kaybına hem de büyük tazminatlara mahkum ettirecek hadiselerin bedelleri oldukça ağır ödenir. Büyük lider Gazi Mustafa Kemal’in “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” vecizesi işte tam buraya “cuk” diye oturan bir özdeyiştir. Ve bu özlü sözden yola çıkarak diyebiliriz ki, “Sağlam işletme, sağlam çalışanların omuzlarında yükselir”.

Bizim ülkemizde durum nasıldır acaba? Bu hususla ilgili kaç araştırma yapıldı merak ediyorum. Bu yazı bir “analiz” yazısından çok bir haberlendirme (aha bu laf şimdi icat edilmiş olabilir 🙂 ) yazısı olduğu için literatür taramadan kendi gözlemlerim ve fikirlerimle bir yorumda bulunacağım (tabi ki hoşgörünüzü talep ederek).

Ülkemizde, özellikle standart bir üretim sistemine sahip olmayan işletmelerde, çalışanların uyku sorununa ilişkin pek fazla kafa yorulduğunu zannetmiyorum. Bizde, çalışanın uykusuz olması o çalışanın şahsi sorunu olarak algılanır ve denir ki: “ne yapalım hemşerim akşam it gibi gezeceğine yatıp dinlenseydin. İster çalış ister çek git!”. Baya haşin ve gaddar bir cümle kurdum az önce ama emin olun çok da haksız değilimdir. Bazen öyle olur ki, siparişlerin yoğun olduğu dönemlerde üst üste günlerce mesai yapan çalışanlar bir süre sonra, iş yerinde adeta deniz mayını gibi dolaşır ve ne vakit kime çarpıp infilak edeceği bilinmez. Oysaki o dönem hazırlanan siparişlerdeki hata oranı, ya da iş yerinde yaşanan kaza sayısı veya işyerinde yaşanan iletişim kopuklukları ve kavgalar işletme için ciddi birer tehdit unsuru olabilmektedir. Genelde kayıt dışı çalışmayı kendine bir kültür olarak atfetmiş işletmelerde bahsettiğim kaza veya diğer kayıplar pek de önemsenmez. Zira iş kazasına bir kılıf uydurmanın onlarca yolunu bulabileceklerini düşünürler taki uykusuz “bir işçi” polisin yada iş müfettişinin sorgusunda ağzından kazara (!) bir şeyler kaçırana kadar. Evet o vakit patronların ya da patrona cici görünmek isteyip de çalışanın uykularını kaçıran amirlerin paçaları tutuşur!

Belki de bu haberler tamamen bir algı operasyonudur. Belki Japonlar, diğer ülke ekonomilerini pışpışlayıp yatağına gönderirken, işçi tulumlarını kamufle ettikleri pijamalarını çıkarıp gizli gizli fabrikalarına gidip harıl harıl çalışıyorlardır. Olabilir mi? Ulan olur mu olur! Şu dalgalı dünya ekonomisinde, hele de rekabet stratejilerinin git gide giriftleştiği çağlarda…. Kendi kendime soruyorum: Yoksa Japonlar bizi mi uyutuyor?

Neyse uykum geldi, o kaçmadan ben kaçayım! İyi uykular 🙂

Kaynaklar:

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/uyuyan-calisana-prim-mujdesi-41076444

https://www.theguardian.com/world/2014/aug/18/japanese-firms-encourage-workers-sleep-on-job

Şuna da Göz Atın

Piyasalarda Son Durum

Küresel piyasalarda son derece önemli gelişmeler olmakla birlikte artık resmin daha net okunmaya başladığı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.